Zbatimi i ekuacioneve lineare

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga arberiii » 29 Tetor 2012, 19:05

\boxed{1} Shuma e dy numrave eshte 121.Nese numrin e madh e pjestojme me te voglin,fitojme hersine 3 dhe mbetjen 9.Per cilit numra eshte fjala?

\boxed{2} Babai eshte 26 vjet me i vjeter se djali.Pas 20 vjeteve babai do te kete 2 here me shume vjet se djali.Sa vjet ka djali e sa babai?

\boxed{3} Shuma e kater numrave njepasnjeshem cift eshte 132.Cilet jane ata numra?

\boxed{4} Shuma e shifrave te nje numri dyshifror eshte 9.Nese ne mes shifrave e shkruajme numrin 0,ateher fitojme numrin treshifror,i cili eshte 6here me i madh se numri dyshifror.Cili eeshte numer dyshifror e cili numri treshifor.?

\boxed{5} Cili numer kur rritet per 3 dhe pjestohet me 3 jep hersine 3?
Arbër Avdullahu

arberiii

Fillestar5
 
Postime: 1206
Vendodhja: Ferizaj

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga lavdimi » 29 Tetor 2012, 20:29

1) x+y=121
x=3y+9
E zgjedhim sistemin dhe kemi:x=93 dhe y=28

lavdimi

Fillestar3
 
Postime: 394

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga lavdimi » 29 Tetor 2012, 20:33

3) 2x+2x+2+2x+4+2x+6+2x+8=132
8x+12=132
x=15
Numrat e kerkuar janë: 2\cdot 15=30,2\cdot 15+2=32,34 dhe 36

lavdimi

Fillestar3
 
Postime: 394

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga lavdimi » 29 Tetor 2012, 20:37

5) \left ( x+3 \right ):3=3
x+3=9
x=6

lavdimi

Fillestar3
 
Postime: 394

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga SHKELQIMMAXHARRAJ » 29 Tetor 2012, 20:38

det 3.

x+x+2+x+4+x+6=132
4x=120
x=30
ShKeLqIm MaXhArRaJ

SHKELQIMMAXHARRAJ

Fillestar
Avatari i antarit
 
Postime: 43
Vendodhja: Istog

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga SHKELQIMMAXHARRAJ » 29 Tetor 2012, 20:39

edhe pse lavdimi e paska zgjedhur me heret
ShKeLqIm MaXhArRaJ

SHKELQIMMAXHARRAJ

Fillestar
Avatari i antarit
 
Postime: 43
Vendodhja: Istog

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga lavdimi » 29 Tetor 2012, 20:46

2) 46+x=2\cdot \left ( 26+x \right )
46+x=52+2x
x=6
D.m.th djali ka 32 vjet e babai 64 vjet.

lavdimi

Fillestar3
 
Postime: 394

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga lavdimi » 29 Tetor 2012, 20:55

4) x+y=9
100x+y=6\cdot \left ( 10x+y \right )
E zgjedhim sistemin dhe kemi:
x=1 dhe y=8
Numrat e kerkuar janë:\overline{xy}=18
dhe 108

lavdimi

Fillestar3
 
Postime: 394

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga arberiii » 29 Tetor 2012, 21:03

lavdimi shkroi:1) x+y=121
x=3y+9
E zgjedhim sistemin dhe kemi:x=93 dhe y=28

Sakte :)

lavdimi shkroi:3) 2x+2x+2+2x+4+2x+6+2x+8=132
8x+12=132
x=15
Numrat e kerkuar janë: 2\cdot 15=30,2\cdot 15+2=32,34 dhe 36

Shume mire :)

SHKELQIMMAXHARRAJ shkroi:det 3.
x+x+2+x+4+x+6=132
4x=120
x=30

Shume mire veq se ke harruar te shkruash te gjithe numrat 30 pastaj x+2=32 etj.(Sikurse zgjdihje e Lavdimit)

lavdimi shkroi:5) \left ( x+3 \right ):3=3
x+3=9
x=6

Te lumte

lavdimi shkroi:2) 46+x=2\cdot \left ( 26+x \right )
46+x=52+2x
x=6
D.m.th djali ka 32 vjet e babai 64 vjet.

Ke bere nje gabim te vogel :)

lavdimi shkroi:4) x+y=9
100x+y=6\cdot \left ( 10x+y \right )
E zgjedhim sistemin dhe kemi:
x=1 dhe y=8
Numrat e kerkuar janë:\overline{xy}=18
dhe 108

Bravo
Arbër Avdullahu

arberiii

Fillestar5
 
Postime: 1206
Vendodhja: Ferizaj

Re: Zbatimi i ekuacioneve lineare

Postnga fatmirmetaj » 29 Tetor 2012, 21:55

2)babai - B ,
djali -D
\begin{cases} & \text{ B } =26+D \\ & \text{ B+20 } =2\cdot (D+20) \end{cases}

26+D+20 =2\cdot (D+20)
46+D=2D+40
D=6

B=26+D
B=32

3)
n +(n+2)+(n+4)+(n+6)=132
4n+12=132
n=30

Numrat e kerkuar jane n={30,32,34,36}
`Fatmir M3taj

fatmirmetaj

Fillestar5
 
Postime: 696
Vendodhja: KaliQan

Përpara

Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë