Detyre e ROMBIT (ndihmë!)

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

Detyre e ROMBIT (ndihmë!)

Postnga Pyramid » 14 Shkurt 2011, 15:26

Te gjendet syprina e siperfaqes se rombit, nese dihet brinja dhe njera diagonale:

a) a=13cm, d1=24cm

b)a=65cm, d1=66cm

( kush e di, ju lutem e tregon ecurine e krejt detyres)

Pyramid

Fillestar
 
Postime: 15

Re: Detyre e ROMBIT (ndihmë!)

Postnga Arberi1 » 14 Shkurt 2011, 21:21

Pyramid shkroi:Te gjendet syprina e siperfaqes se rombit, nese dihet brinja dhe njera diagonale:

a) a=13cm, d1=24cm

b)a=65cm, d1=66cm

( kush e di, ju lutem e tregon ecurine e krejt detyres)

ne detyre shfrytezoni a^2=\frac{1}{4}(d_1^2+d_2^2)
Arberi1
 

Re: Detyre e ROMBIT (ndihmë!)

Postnga riya » 01 Qershor 2013, 08:53

I really like your way of expressing the opinion and sharing the information.
pimsleur-review http://pimsleur-review.com
braindumps http://braindumps.net
test-kings testking
pass4sure http://pass4sure.us/

riya

Fillestar
 
Postime: 1

Re: Detyre e ROMBIT (ndihmë!)

Postnga Anjshtajni » 16 Korrik 2013, 14:21

beht dhe me menyren a^2=1/4(d1^2=d2^2) por beht dhe duke ndertuar d2.ajo eshte permesore per d1.=> sjell qe trekendeshi i ka brinjet d1/2 d2/2 a. atehere nga teorema e pitagores kemi (sepse trek. eshte kendrejte) (24/2)^2 + (d2/2)^2=13^2 => 144+(d2/2)^2=169 =>144+d2^2/4=169 (shumezoj me 4) 576+d2^2=676 d2^2=100 vete d2= 10 S=d1*d2/2 S=12*10/2 S=60Tekst i Fshehur

Anjshtajni

Fillestar
 
Postime: 3


Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron