Detyre per klasen e 7-8

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

Detyre per klasen e 7-8

Postnga Marsi » 08 Shkurt 2011, 14:28

Diagonalet e drejtekendeshit priten nen kendin 60^{\circ}.Te njehsohet pernimetri dhe syprina e drejtkendeshit nese b=8 cm

Marsi

Fillestar
 
Postime: 24

Re: Detyre per klasen e 7-8

Postnga Medinna » 08 Shkurt 2011, 18:24

Trekendeshi BCO eshte barabrinjes,prandaj CO=8cm.
Rrjedhimisht d=AC=2CO=16 cm.
Sipas teoremes se pitagores kemi:
a=\sqrt{d^{2}}-b^{2}=\sqrt{(16cm)}^{2}-(8cm)^{2}
=\sqrt{192cm}=13.84cm.
Ne fund kemi:
P=2\cdot (a+b)=43.68cm.
S=a\cdot b=(13.84cm)\cdot (8cm)=110.88cm^{2}.

Rrenjat katrore te a=... jan te gjata por nuk kam ditur te gjej rrenjen katrore te gjat ne Latex :S!!

Medinna

Fillestar1
 
Postime: 53


Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron