siperfaqe trekendeshi

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

siperfaqe trekendeshi

Postnga gmario » 15 Janar 2011, 18:00

Te gjendet siperfaqja e trekendeshit me brinje 13cm , 12cm , 5cm .
gmario
 

Re: siperfaqe trekendeshi

Postnga mendi » 01 Shkurt 2011, 22:41

gmario shkroi:Te gjendet siperfaqja e trekendeshit me brinje 13cm , 12cm , 5 cm .

mos asht pahiri trekendshi kendrejt?
Ne qoft se po ateher a=12 dhe b=13 jan katete dhe syprina esht:
S=\frac{ab}{2}=\frac{12*13}{2}=6*13=78.
mendi
 

Re: siperfaqe trekendeshi

Postnga gmario » 01 Shkurt 2011, 22:54

mendi shkroi:
gmario shkroi:Te gjendet siperfaqja e trekendeshit me brinje 13cm , 12cm , 5 cm .

mos asht pahiri trekendshi kendrejt?
Ne qoft se po ateher a=12 dhe b=13 jan katete dhe syprina esht:
S=\frac{ab}{2}=\frac{12*13}{2}=6*13=78.


ideja juaj eshte e sakte por zgjidhja gabim :

1) duhet vertetuar qe trekendshi eshte kendrejt

2) i bie qe hipotenuza te jete 5cm dmth me e vogel se dy katetet ?

Gjithe te mirat!
gmario
 

Re: siperfaqe trekendeshi

Postnga mendi » 01 Shkurt 2011, 23:30

gmario shkroi:
mendi shkroi:
gmario shkroi:Te gjendet siperfaqja e trekendeshit me brinje 13cm , 12cm , 5 cm .

mos asht pahiri trekendshi kendrejt?
Ne qoft se po ateher a=12 dhe b=13 jan katete dhe syprina esht:
S=\frac{ab}{2}=\frac{12*13}{2}=6*13=78.


ideja juaj eshte e sakte por zgjidhja gabim :

1) duhet vertetuar qe trekendshi eshte kendrejt

2) i bie qe hipotenuza te jete 5cm dmth me e vogel se dy katetet ?

Gjithe te mirat!

:lol: qenkam ngaterruar fare :roll:
mendi
 

Re: siperfaqe trekendeshi

Postnga sabahudin » 02 Shkurt 2011, 14:47

gmario shkroi:Te gjendet siperfaqja e trekendeshit me brinje 13cm , 12cm , 5cm .

Duke ditur brinjet e dhena te trekendeshit a, b dhe c me vlerat e njohura a=13cm, b=12cm dhe c=5cm, atehere siperfaqen do ta gjejme nepermes formules
S=a+b+c/2
prej nga lehte mund te gjejme siperfaqen e kerkuar,
S=a+b+c/2=13+12+5/2=30/2=15
pra siperfaqja e kerkuar eshte S=15cm^2

Gjith te mirat,

sabahudin

Fillestar2
 
Postime: 305

Re: siperfaqe trekendeshi

Postnga gmario » 02 Shkurt 2011, 21:02

sabahudin shkroi:
gmario shkroi:Te gjendet siperfaqja e trekendeshit me brinje 13cm , 12cm , 5cm .

Duke ditur brinjet e dhena te trekendeshit a, b dhe c me vlerat e njohura a=13cm, b=12cm dhe c=5cm, atehere siperfaqen do ta gjejme nepermes ***formules *** :shock:
S=a+b+c/2
prej nga lehte mund te gjejme siperfaqen e kerkuar,
S=a+b+c/2=13+12+5/2=30/2=15
pra siperfaqja e kerkuar eshte S=15cm^2

Gjith te mirat,


Paska dale formule e re?!?!?! si quhet kjo formule se mu dukerka interesante! do ishte akoma me interesante nqs vlente ama !
gmario
 

Re: siperfaqe trekendeshi

Postnga sabahudin » 03 Shkurt 2011, 14:31

gmario shkroi:
sabahudin shkroi:
gmario shkroi:Te gjendet siperfaqja e trekendeshit me brinje 13cm , 12cm , 5cm .

Duke ditur brinjet e dhena te trekendeshit a, b dhe c me vlerat e njohura a=13cm, b=12cm dhe c=5cm, atehere siperfaqen do ta gjejme nepermes ***formules *** :shock:
S=a+b+c/2
prej nga lehte mund te gjejme siperfaqen e kerkuar,
S=a+b+c/2=13+12+5/2=30/2=15
pra siperfaqja e kerkuar eshte S=15cm^2

Gjith te mirat,


Paska dale formule e re?!?!?! si quhet kjo formule se mu dukerka interesante! do ishte akoma me interesante nqs vlente ama !

nuk eshte formule e re ...por ngaterimi im gjate zgjidhjes.....flm per vemendje......kryesisht kam dashtur ta perdori formulen e heronit per zgjidhjene e detyres...prap kekoj ndjese per gabimin teknik....
Per ta zgjidhur detyren e perdorim formulen e Heronit:
S=\sqrt{s(s-a)\cdot (s-b)\cdot (s-c)} , ku s=a+b+c/2
Duke ditur se s=a+b+c/2=13+12+5/2=30/2=15
atehere gjejme
S=\sqrt{s(s-a)\cdot (s-b)\cdot (s-c)}
S=\sqrt{15\cdot (15-13)\cdot (15-12)\cdot (15-5)}
S=\sqrt{900}=30cm^2

sabahudin

Fillestar2
 
Postime: 305


Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron