Pjestimi i numrave

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

Pjestimi i numrave

Postnga arberiii » 17 Nëntor 2011, 16:31

Caktoni mbetjen pas pjestimit te numrit 2^1^0^1 me 7.
Arbër Avdullahu

arberiii

Fillestar5
 
Postime: 1205
Vendodhja: Ferizaj

Re: Pjestimi i numrave

Postnga Ardi » 17 Nëntor 2011, 19:34

Kemi 3 raste.
1)Fuqia e 2 e ka formen 3n, ne kete rast mbetja eshte 1 sepse e dime qe 2^0=1 2^3=8 (8/7 e ka mbetjen 1)
2)Fuqia e 2 e ka formen 3n+1, ne kete rast mbetja do te jete 2, psh 2^1=2 2^4=16, kur pjestojme 16 me 7 e shohim qe mbetja eshte 2 etj.
3)Fuqia e 2 e ka formen 3n+2, ne kete rast mbetja gjithmone do te jete 4.
Pjestojme 101 me 3, dhe shohim qe mbetja eshte 2(ka formen e 3n+2, prej kesaj rrjedh qe edhe mbetja e 2^{101}/7 do te jete 2^2, ose 4.

Ardi

Fillestar
 
Postime: 6

Re: Pjestimi i numrave

Postnga arberiii » 18 Nëntor 2011, 16:52

A mundesh te me tregosh pse kemi 3 raste :!:
Arbër Avdullahu

arberiii

Fillestar5
 
Postime: 1205
Vendodhja: Ferizaj

Re: Pjestimi i numrave

Postnga Ardi » 20 Nëntor 2011, 23:21

Kemi vetëm 3 raste, sepse pas çdo të tretës fuqi mbetja fillon te përsëritet (psh. mbetja e 2^1/7 eshte e njejte me 2^4/7 dhe me qfaredo mbetje te 2^{3n+1}/7) E njejta vlen per mbetjet e 2^{3n}/7 (ne kete rast mbetja eshte 1) dhe per mbetjet e 2^{3n+2}/7 ku mbetja eshte 4 sikur ne rastin e 2^{101}/7

Ardi

Fillestar
 
Postime: 6

Re: Pjestimi i numrave

Postnga DIELLI » 21 Nëntor 2011, 16:32

10100:7=1442 dhe mbetja eshte 6
I love math

DIELLI

Fillestar1
 
Postime: 70
Vendodhja: vlore


Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron