USHTRIME ALGJEBRE(EDMOND PISHA)

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

USHTRIME ALGJEBRE(EDMOND PISHA)

Postnga hygens_joka » 03 Korrik 2011, 10:39

1.Te tregohet qe neqofte se x,y jane numra te plote te tille qe 5x+6y dhe 6x+5y jane katrore te plote atehere x+y eshte shumefish i 11-es
2.A mund te ndodhet qendra e rrethit te brendashkruar trekendeshit ne njeren prej vijave te mesme te tij?? Arsyetoni!
3.Te tregohet qe neqoftese a dhe b jane numra reale pozitive atehere eshte i vertete mosbarazimi:
\sqrt{a^{2}+b^{2}-ab}+\sqrt{b^{2}+c^{2}-bc}\geq \sqrt{a^{2}+c^{2}+ac}
4.Ne trekendeshin kendngushte ABC kenic C = 60 grade .Shenojme AA_{1}dheBB_{1} lartesite e trekendeshit , ndersa M eshte mesi i AB. Te tregohet se trekendeshi B_{1}MA_{1}eshte barabrinjes.
MaTh Is ThE BeSt

hygens_joka

Fillestar1
 
Postime: 68

Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron