numrat 3shifrore

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

numrat 3shifrore

Postnga gmario » 14 Mars 2011, 23:57

Te gjenden te gjithe numrat treshifrore te cilet plotepjesetohen me 9 dhe me 5 .
gmario
 

Re: numrat 3shifrore

Postnga mendi » 15 Mars 2011, 00:43

gmario shkroi:Te gjenden te gjithe numrat treshifrore te cilet plotepjesetohen me 9 dhe me 5 .

numrat e till jan te formes 45n.
varg aritmetik a_1=45, d=45
por numra treshifror jane numrat qe kan index \geq 3
gjejm numrin maximal n t'till qe a_n \leq 999
n=\lfloor 999 / 45 \rfloor=22
a_{22}=22*45=990
dmth numrat e kerkuar jan \boxed{135, 180, 225, ..., 990}
mendi
 

Re: numrat 3shifrore

Postnga Florenti » 15 Mars 2011, 08:10

numrat qe plotpjestohen me 9 dhe 5 jan : 5={565 , 585, 555 } 9={189 , 279 , 999}

Florenti

Fillestar
 
Postime: 1

Re: numrat 3shifrore

Postnga fjo'llaa » 15 Mars 2011, 13:45

gmario shkroi:Te gjenden te gjithe numrat treshifrore te cilet plotepjesetohen me 9 dhe me 5 .

135,180,225,270,315,360,405,450,495,540,585,630,675,720,765,810,855,900,945,990

fjo'llaa

Fillestar
 
Postime: 17

Re: numrat 3shifrore

Postnga Arditt Avdylaj » 15 Mars 2011, 15:47

gmario shkroi:Te gjenden te gjithe numrat treshifrore te cilet plotepjesetohen me 9 dhe me 5 .

Sa per njoftim shtese . :)
1 Per me 9 ) Te gjithe numrat qe shuma e atyre numrave plotpjestohet me 9 ateher ai numer plotpjestohet me 9
2 Per me 5 ) Te gjithe numrat qe shifra e fundit e tyre eshte 5 ose 0 ai numer plotpjestohet me 5 . :)

Arditt Avdylaj

Fillestar2
 
Postime: 308


Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron