[Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dhjetë

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me drejtimet e shkollave të mesme ku matematika nuk është lënda primare.
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderator: Xhelal Tahiri

[Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dhjetë

Postnga hak'ki » 20 Mars 2011, 08:41

Esselamu alejkum (Paqja qofte mbi ju).
[Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dhjetë, gjendet ne kaptinen e kombinatorikes.
Kush e ka librin e kl 10 ose kush e din, mundesisht le ta postoje ketu, All-llahu ju shperbleft.
Haki Demiri
Tekst i Fshehur
Thuaj Allahu eshte nje.
Allahu eshte absoluti (te gjithe kane nevoj per te e Ai nuk ka nevojë per askë).
Nuk e ka lindur askë, as vet nuk është i lindur.
Dhe askush nuk është i barabart me të.
(Kur'an, 112)

hak'ki

Fillestar
 
Postime: 17
Vendodhja: Fushë Kosovë

Re: [Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dh

Postnga GiNa0509 » 20 Mars 2011, 09:11

Formulat per fuqite perkatese te binomit:\left ( a+b \right )^{1}=a+b
\left ( a+b \right )^{2}=a^{2}+2ab+b^{2}

\left ( a+b \right )^{3}=a^{3}+3a^{2}b+3ab^{2}+b^{3}

\left ( a+b \right )^{4}=a^{4}+4a^{3}b+6a^{2}b^{2}+4ab^{3}+b^{4}

GiNa0509

Fillestar
 
Postime: 31

Re: [Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dh

Postnga hak'ki » 20 Mars 2011, 11:25

All-llahu te shperblefte per ndihmen. Po nese eshte (a-b)ne te katerten.
Haki Demiri
Tekst i Fshehur
Thuaj Allahu eshte nje.
Allahu eshte absoluti (te gjithe kane nevoj per te e Ai nuk ka nevojë per askë).
Nuk e ka lindur askë, as vet nuk është i lindur.
Dhe askush nuk është i barabart me të.
(Kur'an, 112)

hak'ki

Fillestar
 
Postime: 17
Vendodhja: Fushë Kosovë

Re: [Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dh

Postnga Ricki » 20 Mars 2011, 11:37

hak'ki shkroi:All-llahu te shperblefte per ndihmen. Po nese eshte (a-b)ne te katerten.nese eshte (a-b) ne te katerten vetem shkojme nje me plus nje me minus sikurse tek (a+b) qe jane kejt plusa ketu shkojm cik cak nje minus nje plus

Ricki

Fillestar
Avatari i antarit
 
Postime: 34

Re: [Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dh

Postnga sabahudin » 30 Mars 2011, 14:53

GiNa0509 shkroi:Formulat per fuqite perkatese te binomit:\left ( a+b \right )^{1}=a+b
\left ( a+b \right )^{2}=a^{2}+2ab+b^{2}

\left ( a+b \right )^{3}=a^{3}+3a^{2}b+3ab^{2}+b^{3}

\left ( a+b \right )^{4}=a^{4}+4a^{3}b+6a^{2}b^{2}+4ab^{3}+b^{4}

Per ta paraqitur sa me mire pasqyren e formules binomiale (formulen e Njutonit) , mund te sherbeheni me trekendeshin e Paskalit,
1
1 1
1 2 1
1 3 3 1
1 4 6 4 1
1 5 10 10 5 1
..........................
...........................
.........................
Ju pershendes,
S.D

sabahudin

Fillestar2
 
Postime: 305

Re: [Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dh

Postnga Besiami » 30 Mars 2011, 17:02

Kjo është formula e binomit
\inline \sum_{k=0}^{n}a^{n-k}\cdot b^{k}=\binom{n}{o}a^{n}\cdot b^{0}+\binom{n}{1}a^{n-1}\cdot b^{1}+\binom{n}{2}a^{n-2}\cdot b^{2}+...+\binom{n}{n}a^{n-n}\cdot b^{n}

Besiami

Fillestar
 
Postime: 32

Re: [Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dh

Postnga sabahudin » 31 Mars 2011, 14:40

Po e vertet besiami kjo eshte formula e binomit...mirepo edhe me anen e trekendeshit te paskalit mund ti nxjeresh formulat bionomiale me n grada (shkalle)..............provoje!! ;)

sabahudin

Fillestar2
 
Postime: 305

Re: [Kerkoj]Forumula e binomit nga matematika e klases se dh

Postnga Twitt » 31 Mars 2011, 21:53

Besiami shkroi:Kjo është formula e binomit
\inline \sum_{k=0}^{n}a^{n-k}\cdot b^{k}=\binom{n}{o}a^{n}\cdot b^{0}+\binom{n}{1}a^{n-1}\cdot b^{1}+\binom{n}{2}a^{n-2}\cdot b^{2}+...+\binom{n}{n}a^{n-n}\cdot b^{n}


Ose kjo formule mund te shkruhet shkurt :

(a+b)^{n}= \frac{n}{\sum }\binom{n}{k}a^{n-k}b^{k}

Twitt

Fillestar
 
Postime: 10


Kthehu tek Matematikë e Përgjithshme

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron