Garat Komunale të Matematikës - Kl.9 - Prishtine 2010

Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Garat Komunale të Matematikës - Kl.9 - Prishtine 2010

Postnga Armendi » 14 Shkurt 2011, 19:13

6. A ekziston polinomi P(x) me koeficientët numra të plotë që plotëson kushtet P(2)=4 dhe P(6)=6?

Armendi

Administratorë
 
Postime: 251

Re: Garat Komunale të Matematikës - Kl.9 - Prishtine 2010

Postnga Arberi1 » 14 Shkurt 2011, 19:55

Armendi shkroi:6. A ekziston polinomi P(x) me koeficientët numra të plotë që plotëson kushtet P(2)=4 dhe P(6)=6?

ndihme per nxenes te shkollave fillore:
kjo detyre zgjidhet me ane te detyres 2 ne linkun e meposhtem
http://ministryofmath.info/forumi/viewtopic.php?f=43&t=497
Arberi1
 

Re: Garat Komunale të Matematikës - Kl.9 - Prishtine 2010

Postnga BesimiMath-123 » 14 Shkurt 2011, 23:03

P(x) = x * (x-1) * (x-2) * (x-3) * ..... * 3 * 2 * 1

Duke pasur parasysh se P(o)=0! = 1, do matematicient kan than, keshtu qe

P(6) = 6 * 5 * 4 * 3 * 2 * 1=

BesimiMath-123

Fillestar
 
Postime: 1


Kthehu tek Algjebër

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor


cron