Testi i matures ( detyra nga testi i sotem )

Këtu mund të postoni detyra logjike të ndryshme.
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Testi i matures ( detyra nga testi i sotem )

Postnga hak'ki » 09 Qershor 2012, 12:32

Meqenese ende nuk esht perfunduar testi i matures, disa deyra jane bere te njohura. Nder to edhe pyetja:

1. Sa eshte shuma e 100 numrave te pare natyrore?

(4 opcionet nuk e di si jane nuk jam i lajmeruar). Njeri prej tyre eshte 5050 i cili edhe eshte i sakte
......
Haki Demiri
Tekst i Fshehur
Thuaj Allahu eshte nje.
Allahu eshte absoluti (te gjithe kane nevoj per te e Ai nuk ka nevojë per askë).
Nuk e ka lindur askë, as vet nuk është i lindur.
Dhe askush nuk është i barabart me të.
(Kur'an, 112)

hak'ki

Fillestar
 
Postime: 17
Vendodhja: Fushë Kosovë

Re: Testi i matures ( detyra nga testi i sotem )

Postnga lavdimi » 09 Qershor 2012, 14:09

Detyra mund të zgjidhet edhe me formula të progresionit aritmetik por un po e zgjidhi ndrysh:
1+2+3+\cdot \cdot \cdot +100=\left ( 1+100 \right )+\left ( 2+99 \right )+\left ( 3+98 \right )+\cdot \cdot \cdot =50\cdot 101=5050

lavdimi

Fillestar3
 
Postime: 416

Re: Testi i matures ( detyra nga testi i sotem )

Postnga arberiii » 09 Qershor 2012, 16:56

Ose mund te gjendet me formulen:
\frac{n(n+1)}{2}=\frac{100\cdot 101}{2}=50\cdot 101=5050
Arbër Avdullahu

arberiii

Fillestar5
 
Postime: 1205
Vendodhja: Ferizaj

Re: Testi i matures ( detyra nga testi i sotem )

Postnga gencrugova » 10 Qershor 2012, 21:11

zgjidhja mund te behet edhe me metoden e Gausit: 1+2+3+...+98+99+100 duke mbledhur te parin me te fundit pra 1+100 ,2+99,3+98 etj fitojm 50 kombinime me shume 101 atehere 50\cdot 101=5050

gencrugova

Fillestar1
 
Postime: 181
Vendodhja: istog


Kthehu tek Detyra logjike

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë


cron