MARATONE NE MATEMATIKE

Këtu mund të postohen detyra, teorema ose rregulla që kanë të bëjnë me matematikën e klasave VI-IX (6-9).
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Moderatorë: petritavd, Moderatorë Lokal

MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga gmario » 13 Maj 2011, 20:07

PERSHENDETJE ,

PER KLASAT VI - IX MENDOHET TE ZHVILLOHET NJE MARATONE DERI SA TE MBLIDHEN 100 USHTRIME .

RREGULLAT DO TE JENE KETO :

1. DO POSTOHET SI FILLIM NJE PROBLEME NGA MODERATORI DHE KUSH E ZGJIDH I PARI DO KETE TE DREJTEN TE POSTOJE PROBLEMEN E RADHES

2. PROBLEMEN E RADHES DO KETE TE DREJTE TA POSTOJ VETEM PERSONI QE KA ZGJIDHUR PROBLEMEN PARAPRAKE

3. NQS AI QE KA TE DREJTE PER TE POSTUAR PROBLEMEN NUK KA PROBLEME PER PROPOZIM LE TA BEJE KETE CDOKUSH ANETAR TJETER

4. PA U ZGJIDHUR PROBLEMA E RADHES NUK LEJOHET TE POSTOHET PROBLEME TJETER

5. ZGJIDHJET E PROBLEMAVE DUHET TE VENDOSEN NE HIDE

6. NIVELI I TEMAVE DUHET TE MBAHET NE ATE TE NIVELIT TE KLASAVE VI-IX


ANETARET QE DESHIROJNE TE MARRIN PJESE LE TA DEKLAROJNE KETU.

GJITHE TE MIRAT.
gmario
 

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga Fisnik Limani » 13 Maj 2011, 22:53

5. ZGJIDHJET E PROBLEMAVE DUHET TE VENDOSEN NE HIDEUne mendoj se do jem pjesemarres ne kete maraton ... Shpresoj ne kete gje, mirepo sa i perket pikes 5 .. :S Per ate gje nuk kam njohuri se si behet !!!
Respekte !

Fisnik Limani

Fillestar5
Avatari i antarit
 
Postime: 974
Vendodhja: Kumanovë

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga petritavd » 13 Maj 2011, 22:59

Fisnik Limani shkroi:5. ZGJIDHJET E PROBLEMAVE DUHET TE VENDOSEN NE HIDEUne mendoj se do jem pjesemarres ne kete maraton ... Shpresoj ne kete gje, mirepo sa i perket pikes 5 .. :S Per ate gje nuk kam njohuri se si behet !!!
Respekte !


Kjo gje behet kur je duke u pergjigjur dhe nen 'Subjekti' ke mundesite qe ti ofron forumi dhe nder to eshte edhe 'hide' (pa ') e cila eshte e treta nga fundit. Duke klikuar mbi te shume lehte do ta veresh sesi behet.

P.S. Une do te marr pjese.
Petrit \,  Avdylaj

petritavd

Fillestar3
 
Postime: 389
Vendodhja: Nën rranje katrore!

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga Fisnik Limani » 14 Maj 2011, 00:32

petritavd shkroi:
Fisnik Limani shkroi:5. ZGJIDHJET E PROBLEMAVE DUHET TE VENDOSEN NE HIDE
Kjo gje behet kur je duke u pergjigjur dhe nen 'Subjekti' ke mundesite qe ti ofron forumi dhe nder to eshte edhe 'hide' (pa ') e cila eshte e treta nga fundit. Duke klikuar mbi te shume lehte do ta veresh sesi behet.

P.S. Une do te marr pjese.


E kuptovaa ... Shumeee Faleminderiit Petrit. Gjitha t'mirat

Fisnik Limani

Fillestar5
Avatari i antarit
 
Postime: 974
Vendodhja: Kumanovë

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga PeSiMoS » 14 Maj 2011, 10:27

Edhe une besoj se do te marre pjese .:P
Shpresim N. Sadiku

PeSiMoS

Fillestar1
 
Postime: 111
Vendodhja: Presheve

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga gmario » 14 Maj 2011, 23:15

deri tani jeni 3 + 2 te tjere qe deklaruan te tema e vjeter.

Po presim dhe pjesemarrjen e te tjereve

Respekte!
gmario
 

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga Arditt Avdylaj » 15 Maj 2011, 14:04

Besoj qe edhe une do te jem pjesmarres!

Arditt Avdylaj

Fillestar2
 
Postime: 308

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga gmario » 15 Maj 2011, 21:01

Atehere po e filloj une :

Ushtrimi 1
Ζbertheni ne faktore shprehjen (a -3)(a + 3) - x(x + 6)
* Kujtoj se :

a) Zgjidhja ne hide

b) Kush zgjidh ushtrimin 1 propozon ushtrimin 2 e keshtu me radhe.
gmario
 

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga petritavd » 17 Maj 2011, 18:32

Prita me zgjedh dikush tjeter mirpo masi nuk paska pergjigje po vazhdoj une.

Tekst i Fshehur
(a-3)(a+3) - x(x+6) = a^2 - 9 - x^2 - 6x = a^2 - (x^2 + 6x + 9) = a^2 - (x + 3)^2
= (a - x - 3)(a +x+3)


Ushtrimi 2.

Diagonalja e rombit me njeren brinje te tij formon kend prej 30^o. Gjeni siperfaqen e tij, nese perimetri i tij eshte 40cm.
Petrit \,  Avdylaj

petritavd

Fillestar3
 
Postime: 389
Vendodhja: Nën rranje katrore!

Re: MARATONE NE MATEMATIKE

Postnga gmario » 18 Maj 2011, 09:16

Tekst i Fshehur
Dime se dy diagonalet e rombit jane pingule.

Brinjet e tije jane gjithashte te barabarta mes veti keshtu secila eshte 10cm.

Me njeren diagonale dhe dy brinjet e tije formohet trekendesh barabrinjes keshtu njera diagonale eshte 10cm. Tjetren e gjejme 10\sqrt{3} duke perdorur trigonometri ose teoremen e Pitagores.

Perfudnimisht suprina e tij eshte : 50\sqrt{3} cm^{2}


Ushtrimi 3.

A mund te vendosim 158 molle ne tre shporta ne menyre qe tek shporta e pare te kete 5 molle me pak se tek e dyta dhe 5 molle me shume se tek e treta ?
gmario
 

Përpara

Kthehu tek Matematikë e klasëve VI-IX

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë


cron