Gjegjeza e Ajnshtajnit

Këtu mund të postoni detyra logjike të ndryshme.
Postojeni në Facebook Postojeni në Twitter

Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga Agnesa » 27 Shkurt 2011, 19:38

Thone qe Ajnshtajni e shkroi kete gjeze shekullin e kaluar dhe ka thene qe 98% e Botes nuk mund t'a zgjidhin.

Kemi pese shtepi me ngjyra te ndryshme. Ne cdo shtepi jeton nje njeri me kombesi te ndryshme nga te tjeret. Secili nga te pese pronaret pijne nje pije te caktuar, nje marke te caktuar duhani dhe mbajne nje lloj kafshe te caktuar shtepiake. Asnjeri nga te peste nuk pi te njejten pije, te njejtin duhan apo mban te njejten kafshe me ndonje pronar tjeter. Pyetja eshte: cili mban peshq?

Te dhena ndihmese:

- Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
- Suedezi mban qen.
- Danezi pi caj.
- Shtepia jeshile ndodhet ne te majte te shtepise se bardhe.
- Pronari i shtepise jeshile pi kafe.
- Njeriu qe tymos Pall Mal mban zogj.
- Pronari i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
- Njeriu qe jeton mu ne shtepine e mesit pi qumesht.
- Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
- Njeriu qe tymos Blends jeton ne krah te atij qe mban mace.
- Njeriu qe mban kuaj jeton ne krah te atij qe tymos Dunhill.
- Pronari qe tymos Blue Master pi birre.
- Gjermani tymos Prince.
- Norvegjezi jeton ne krah te shtepise blu.
- Njeriu qe tymos Blends ka nje komshi (ne krah) qe pi uje.

Ajnshtanji thote qe ka zgjidhje,por ja qe,pothuajse tere bota nuk erdhi ne Rezultat ne kohen qe jetonte ky shkenctar

Agnesa

Fillestar
 
Postime: 18
Vendodhja: Vushtrri

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga al-1 » 04 Mars 2011, 10:32

danezi

al-1

Fillestar
 
Postime: 17

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga nosidE » 04 Mars 2011, 14:16

e kam zjgedh njeher mendoj se asht gjrmani po e kam zgjedh para nja 1 viti nashta kum harru

nosidE

Fillestar
 
Postime: 9

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga Drilon » 04 Mars 2011, 18:00

gjermani esht. nuk esht danezi

Drilon

Fillestar
 
Postime: 19
Vendodhja: Fushë Kosovë

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga rina » 04 Mars 2011, 19:39

eshte gjermani

rina

Fillestar
 
Postime: 7

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga hak'ki » 04 Mars 2011, 23:15

Pse gjermani, amund te na spjegoni pse bash ai, mbetshi met mira.
Haki Demiri
Tekst i Fshehur
Thuaj Allahu eshte nje.
Allahu eshte absoluti (te gjithe kane nevoj per te e Ai nuk ka nevojë per askë).
Nuk e ka lindur askë, as vet nuk është i lindur.
Dhe askush nuk është i barabart me të.
(Kur'an, 112)

hak'ki

Fillestar
 
Postime: 17
Vendodhja: Fushë Kosovë

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga Mr.Kushtrim » 05 Mars 2011, 00:27

hak'ki shkroi:Pse gjermani, amund te na spjegoni pse bash ai, mbetshi met mira.

Gjermani eshte, para ca dite e kam zgjidhur kete :D
Pak problem me e spjegu ktu n'forum se gjate detyra, e e kam zgjidhe edhe me ndihmen e vizatimeve
Insanity: doing the same thing over and over again and expecting different results.

Mr.Kushtrim

Fillestar1
Avatari i antarit
 
Postime: 83
Vendodhja: Istog

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga mendi » 05 Mars 2011, 00:50

Mr.Kushtrim shkroi:
hak'ki shkroi:Pse gjermani, amund te na spjegoni pse bash ai, mbetshi met mira.

Gjermani eshte, para ca dite e kam zgjidhur kete :D
Pak problem me e spjegu ktu n'forum se gjate detyra, e e kam zgjidhe edhe me ndihmen e vizatimeve

Urime koke n'mesin e qatyne 2% :lol:
mendi
 

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga Mejdi » 05 Mars 2011, 04:11

Përgjigja është Gjermani, dhe ja përse është:

Skema e të gjithëve:
Imazh

Nëse doni me ditë se si kam ardhur deri në rezultat atëherë ja kjo është një lloj ushtrimi:

Imazh


Pak vështirë është me u marr vesh se qysh kam ardh masi nuk e keni zgjidh vet :S.
.::Mejdi::.

Mejdi

Fillestar
Avatari i antarit
 
Postime: 8
Vendodhja: Kosova: G-Lan City

Re: Gjegjeza e Ajnshtajnit

Postnga fierendri » 11 Shtator 2015, 10:19

Norvegjezi = e verdhe , dunhill, mace, pi uje
Danezi = pi caj , blend , kal , e kalter
Britaniku= e kuqe , pi qumesht , pall mal , zogj
Gjermani = prince , pi kafe , e gjelber , peshk
Suedezi ne shtepi e fundit shum persona e kan ven ne shtepine e katert po nqs beni llogarit mir I tak shtepia e undit :) = bluemaster , e bardhe , pi birre , ka qen
Faleminderit per ushtrimin ajnshatjn

fierendri

Fillestar
 
Postime: 1


Kthehu tek Detyra logjike

Kush është në linjë

Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 0 vizitorë


cron