•  Ditëlindjet
 • Asnjë antar nuk ka ditëlindjen sot.

 •  Search
 • Kërkim i avancuar


 •  Na gjeni

Neser protestojme te gjithe


Forumi i Matematikes i fton gjithe anetaret qe neser me daten 23/7/2014 në ora 12:00, te jene pjese e protestes ne perkrahje te nxenesve qe deshirojne te studjojne matematiken.


http://zeri.info/artikulli/42735/neser- ... atematikes


Stafi i Forumit


Komunikatë


Grupi reaniMAT

Vendimi i AKA-së për mosakreditimin e Programit te Matematikës në Fakultetin e Shkencave Matematiko Natyrore në Universitetin «Hasan Prishtina» është vendim që shkel në mënyrën më flagrante të drejtat e të gjithë atyre studentëve që për vite të tëra kanë investuar në përgatitjen e nevojshme paraprake për realizimin e ëndrrës së tyre: të studjojmë matematikën!
Asnjë arsyetim, i cilës do natyrë qoftë dhe e cilit do institucion qoftë, nuk mund të justifikojë absurditetin e një vendimi që mohon të drejtën për shkollim, si e drejtë themelore dhe e patjetërsueshme e njeriut.
Ne, kandidatët për studime në Departamentin e Matematikës nuk pranojmë që për motive të paimagjinueshme për ne të bëhemi viktima të logjikës dhe interesave që nuk kanë asgjë të përbashkët me interesat akademike. [...] [ Lexoje te gjithen ]


Nuk eksiston#1


Vertetoni se nuk eksiston funksion i vazhdueshem f:\left [ 0,1 \right ]\rightarrow \mathbb{R}
i tille qe f(x)+f(x^{2})=x , \forall x\in \left [ 0,1 \right ].


x^{4}+y^{4}+z^{4}=12032


Tregoni qe barazimi i meposhtem nuk ka zgjidhje ne numra te plote !

\displaystyle{x^{4}+y^{4}+z^{4}=12032.}


Teste nga matematika per Ekonomik....


Ne fajllin e bashkengjitur gjenden disa teste gjate viteve te kaluara te provimit pranues, ne Ekonomik....

https://sites.google.com/site/xhelaltahiri4567/teste-nga-matematika-fakulteti-ekonomik


Supermumi dhe Infimumi


Te gjindet Supermumi dhe infimumi i bashksis A={ \sqrt{n}-[\sqrt{n}]}

E zgjidh dot dikush ?


 • Kush është në linjë?
 • Në total janë 6 përdorues në linjë :: 0 të regjistruar, 0 të fshehur dhe 6 vizitorë (Këto të dhëna bazohen në regjistrimet para 5 minutash)
  Numri Rekord i përdoruesve në linjë ishte 68 më 20 Tetor 2012, 13:30

  Antarë të regjistruar: Asnjë antar i regjistruar
  Legjenda: Administratorë, Moderatorë Global, Moderatorë Lokal
 •  Ora •  Statistikat
 • Totals
  Totali i postimeve 17183
  Totali i temave 5155
  Total Announcements: 3
  Total Stickies: 9
  Total Attachments: 481

  Tema në ditë: 4
  Postime në ditë: 13
  Anëtarë në ditë: 2
  Tema për anëtarë: 2
  Postime për anëtarë: 7
  Postime për temë: 3

  Totali i antarëve 2323
  Antari më i ri at0m


 •  Drejtuesit

cron